top of page

 

ג'יירוטוניק | 

 

מטבע הדברים אנחנו זזים, החיים הם בתנועה, הנשימה היא תנועה והקיום שלנו הוא להיות בתנועה... כשמשהו לא זז יותר זהו ביטוי למוות, או במונחים של תנועת הגוף יש תקיעות (סטגנציה) ואיפה שיש תקיעות יש כאב. כך גם בגוף שלנו, התנועה מניעה את הנוזלים בגוף, השרירים ורקמות החיבור. באמצעות תנועה חכמה הגוף נרפא. בג'יירוטוניק אנחנו נעים בכל המישורים תוך כדי נשימה המותאמת לתנועה, ובכך מפעילים את כל המערכות בגוף ומייצרים הרמוניה ביניהן.

 

מה שמייחד את שיטת הג'יירוטוניק היא התנועה המעגלית והסיבובית הזורמת שלה, תוך שילוב אלמנטים מעולם השחייה, כשהתנועה מתבצעת תוך הפעלת כוחות מנוגדים בתוך הגוף, כמו ההתנגדות הנוצרת בתוך מים. השיטה משלבת גם אלמנטים מעולם היוגה, בעיקר הנשימות שלקוחות מהקונדליני יוגה וכמו כן אלמנטים מעולם הטאי צי, והריקוד, אך איננה נובעת מאלו ולא מתבצעת בצורה של תרגילים. בשיעור אנו מניעים את הגוף ממצב אחד למשנהו. 

 

לג'יירוטוניק תפיסה הוליסטית חדשה של תנועה שעוצבה לעבוד עם כל סוגי האנשים והיכולות שלהם, שיטת האימון הייחודית מעמידה את עמוד השדרה במרכז ומתרכזת ביצירת תנועה מקסימלית ואופטימלית למימוש היכולת המלאה של התנועה בעמוד השדרה ועבודה ייחודית על המפרקים השומרת על בריאותם ומגדילה את טווח התנועה שלהם.

 

האימון של עמוד השדרה והמפרקים מקל באופן מיידי על כאב שנוצר בגוף, ומייצר ארגון מחדש של האיברים בגוף כך שהגוף ממצליח לשחרר מקומות תקועים ולאפשר מנוחה והקלה במקומות שמוחזקים ביום יום שלנו ומייצרים אצלנו מתח.

 

אימון הג'יירוטוניק עוזר לנו לשחרר שרירים שמופעלים מתוך הרגל ויוצרים מתח וכאב, ולגייס קבוצות שרירים קטנות חדשות שהגוף צריך לצורך תנועה מסויימת. הגוף לומד לעבוד באופן בריא ומודע ולא מתוך אוטומט. השרירים החדשים שלומדים לעבוד עוזרים לאזן את הלחץ הקיים על השלד והיציבה משתפרת במהרה. הגוף מחוטב יותר ובריא יותר. התנועה העגולה (בניגוד לתנועה הלינארית) עובדת בהרמוניה עם המבנה הפזיולוגי של הגוף ולכן נכונה ובריאה יותר. הגוף שלנו רב מיימדי והתנועתיות הקיימת בו היא אינסופית. על מנת לחזור לשורשים שלנו (תינוקות), עלינו לנוע בהרמוניה באופן שיאפשר את ההגמשה והחיזוק תוך בניה בריאה של כל חלקי הגוף, מערכת השרירים, השלד, רקמות החיבור, האיברים הפנימיים, המפרקים והנשימה.

 

השיטה עובדת על חיזוק ומתיחה של השרירים תוך כדי הפעלה וחיזוק של הרקמות המחברות מסביב למפרקי הגוף ובתוכן. התנועה מלווה בנשימה תואמת ובכך נוצרת עבודה אירובית  וסטימולציה של הלב וכלי הדם וחידוש של המערכת העיצבית והשרירית.

 

שיטת הג'יירוטוניק מציעה חופש מלא של תנועה, ובאמצעות המכשירים המתכווננים מתאפשרת התאמה מלאה לצרכים של המתאמן בהתאמה למבנה הגוף, החוזק הרצוי ורמת הקושי. התנועות שמאפיינות ביותר את השיטה הן התנועות העגולות, ספירלה, סיבובים שלמים, תנועה גלית ופיתולים ובכך מאפשרת לנצל את הפוטנציאל המלא התנועתי של עמוד השדרה ותורם למודעות התלת מיימדית הקיימת בתנועתיות הטיבעית של הגוף, וליציבה נכונה ובריאה. 

 

ג'יירוקינסיס |

הג'יירוקינסיס הינה שיטת העבודה המתבצעת על שרפרף נמוך, על מזרן ובעמידה. השיעור בדרך כלל קבוצתי, אך ניתן גם לעבוד באופן פרטני.

 

ג'וליו הורבט מייסד השיטה המציא את הג'יירוקינסיס לאחר שנפצע במהלך הקריירה שלו כרקדן, הוא התנסה בשיטות אימון שונות לשיקום הגוף והושפע מהם. כך קרא לשיטה "יוגה לרקדנים" . עם הזמן שינה את מהלך השיעור כך שיתאים לכולם גם לאנשים שאינם רקדנים,  וקרא לשיטה ג'יירוקינסיס. הג'יירוקינסיס מהווה בסיס לעבודה על המכשירים – הג'יירוטוניק.

 

ג'יירו – Gyral  -  מעגליות

קינסיס – Kinesis – תנועה

 

השיעור בנוי מפורמטים שונים המותאמים לרמות השונות של היכולות השונות. כל פורמט מורכב מסדרות קבועות שחוזרות על עצמן תוך כדי תנועתיות זורמת המחברת בין תנועה לתנועה ובין סדרה אחת לשניה ונשימה מותאמת המלווה את התנועה ועוזרת להעמקת התנועה. קצב השיעור משתנה בהתאם לנשימה ובהתאם לתנועה.

 

ייחודה של השיטה היא התנועתיות המעגלית, והרב מיימדית סביב ציר האנרגיה המרכזי של הגוף. היא פועלת לשיפור הגמישות וסיבולת שריר תוך שימוש בקאורדינציה, וכך לומד הגוף לעבוד עם קבוצות שרירים קטנות כאלו שיותר קשה לגייס ללא הדרכה ואימון. הפעלת שרירים מאוזנת לאורך השלד תייצר יציבה נכונה ומערכת שרירים מאוזנת התומכת בשלד. התמדה בתרגול תייצר שיפור מדהים בטווח התנועה במפרקים השונים, חיזוק מערכת השרירים, המרצת הדם והרגשה עירנית יותר לאורך היום. התנועתיות הרבה משפיעה ומחזקת את מערכת העצבים, ומערכת הנשימה ומשפיעה באופן ישיר על מצב הרוח

 

תרגול ג'יירוקינסיס הינו תרגול מעמיק, ומותאם ברמת הקושי לאוכלוסיות שונות. מהרמה המאתגרת  ביותר לעבודה בסיסית ושיקומית. לספורטאים ורקדנים, אנשים בריאים ואלו הסובלים מפציעה או במהלך שיקום ממנה. 

bottom of page