top of page

? למי זה מתאים 

 

מטבע הדברים אנחנו זזים ונמצאים בתנועה יומיומית גם אם לא באופן מודע, גם הנשימה מייצרת תנועה וכך אין רגע בחיינו ללא תנועה. החיים מלאים בתנועה, והביטוי של הקיום שלנו הוא התנועה. חוסר תנועה משמעה תקיעות או סטגנציה. בגופנו זה אותו סיפור, שכן אם חלק מסויים לא זז הוא מתנווון, ככל שנזוז ונניע את גופנו יותר, יהיה ביטוי גדול יותר לחיים כמו ילדים שמרגע שנולדים לא מפסיקים להיות בתנועה. ככל שנזוז פחות אנרגיית החיים תדעך ויהיה פחות ביטוי לחיים. 

 

יש דרך לנוע, כיום אנו מבינים שלא מספיק ללכת לחדר כושר ולהעמיס מסת שריר לגוף, אלא צריך להבין כיצד לנוע ומאיפה מגיעה התנועה על מנת לנוע בחוכמה שתשמר את הגוף ותחזק אותו באופן הנכון לפזיולוגיה הבסיסית שלו. ישנה דרך לנוע, דרך העצמות, השרירים ורקמות החיבור. דרך מערכת העצבים והאיברים הפנימיים. בכדי לנוע בטבעיות עלינו להכיר את הטבע שלנו. הפוטנציאל לתנועה קיים בכולנו אך בכדי לממש אותו עלינו לייצר את התנועה הנכונה עי"י אימון נכון ולמידה.

 

אם מתבוננים באנטומיה הבסיסית של הגוף, יש לעמוד השידרה כמה אופציות של תנועה: קימור, קיעור, כפיפה הצידה, פיתול, תנועה מעגלית והשילוב ביניהן. עמוד השדרה יכול לנוע כמו גל ודרך התנועה שלו להניע את החלקים הפנימיים בגוף שלנו, להפעיל קבוצות שרירים קטנות וללמד את הגוף לחזור לשורשים שלו.

 

תנועה  מסויימת יכולה לגרום הרבה נזק לגוף אם לא נדע כיצד לבצע אותה, לדוגמא תנועה ליניארית ישרה החוזרת על עצמה תוך שימוש במשקל יכולה לגרום שחיקה ונזק למפרק. מפרקי הגוף בנויים באופן שתנועתם עגולה ורב מיימדית, ולכן בכדי לחזקם ולהגמישם על התנועה שלהם להיות כזו שתואמת את מבנם. תנועה שאינה אינטילגנטית עלולה לגרום שחיקה, בעוד שאם ננוע בכל הכיוונים באופן מעגלי קשה מאוד להגיע לשחיקה במצב כזה כי לתנועה למעשה אין התחלה ואין וסוף.

 

הג'יירוקינסיס והג'יירוטוניק אלו שיטות המשלבות את התנועה החכמה ביחד עם המבנה הטבעי של הגוף של כל אחד ואחת, וכך אימון בשיטות אלו מגביר ומגדיל את הפוטנציאל המלא של הגוף  האנדבידואלי ולכן מתאימה לכולם! המכשירים שבנה ג'וליו הורבאט מייסד השיטה חשובים ביותר ליצירת התנועה הנכונה כי הם מדריכים אותנו ונותנים לנו מקום של מנוחה ותמיכה,  אבל רק המתאמן יכול לעשות את העבודה ולהחליט על איכותה מתוך ההבנה את גופו, יכולותיו ומגבלותיו.

 

כשחלקי הגוף מותאמים כמו כלים בתזמורת, הכל מתחבר ביחד ואז כל חלקי הגוף נעים בהרמוניה באופן מקביל, הנשימה מניעה את כל הגוף עד קצוותיו עד למקום בו גם הנפש משתתפת, ומתעוררת. כך, מתאימה השיטה לצרכיהם של אנשים מכל הגילאים והיכולות. אנשים שמתאמנים בשיטה הם אנשים מבוגרים וצעירים, והיא מיועדת לאנשים שמחלימים מפציעות אך גם לאנשים בריאים. שיטת הג'יירוקינסיס והג'יירוטוניק עובדת על חיזוק והגמשה של השרירים והמפרקים, מייצרת אנרגית חיים חדשה, חיוניות והרגשה כללית של רוגע ורווחה.

 

:ג'יירוטוניק לשיקום מפציעות, הקלה בכאבים וטיפול במחלות

 

 

ג'וליו הורבאט מייסד שיטת הג'יירוטוניק, ייסד את השיטה במהלך חיפוש מעמיק אחר הדרך לשקם את עצמו. ג'וליו היה רקדן שסבל מפציעה וכאב כרוני, הוא החל את מסעו כשהתנסה בשיטות תנועה שונות כגון שחייה וכן שיטות עתיקות יותר כגון טאי צ'י ויוגה. באמצעות חקירה מעמיקה את גופו שלו, הצליח לשקם את עצמו באופן מלא.

תוך החיפוש המעמיק ותוך שהוא מאמץ לעצמו עקרונות משיטות שונות, התחיל לייצר תנועה בגופו המבוססת על הפיזיולוגיה הטבעית והראשונית של גוף האדם. בכך יצר ג'וליו שיטת תנועה שיקומית שיכולה להתאים לכל אחד בהתאם ליכולות הפיזיולוגיות האישיות של כל אחד גם בעת מגבלה, כאב, פציעות ומחלות כרוניות כגון פרקינסון, טרשת נפוצה, שיתוק וכו'.

השיטה עוסקת במבנה של הגוף, המכניקה של השרירים והעצמות, המערכות הפנימיות בגוף ורקמות החיבור ביניהן, ומתמקדת בחיבור של הנשימה לכל אלו. ההנחה הבסיסית של ג'וליו היא שחוסר תנועה משמעה כאב ותקיעות, ולכן תנועה היא המוקד הראשוני לשחרור הכאב, אך יש לשים לב כיצד נעים, ומהי מקורה של התנועה. המכשירים שבנה ג'וליו ביחד עם ההכשרה המעמיקה של המדריכים בסטודיו מאפשר תמיכה מלאה בתנועה והכוונה שמובילה את התנועה של המתאמן באופן בטוח לשיקום בהתאמה ספציפית לגוף של המתאמן ולאופי הבעיה.  

בארבעים השנים האחרונות פיתח אחיו של ג'וליו הורבאט, פאול הורבאט, פיזיוטרפיסט בכיר בארופה, שיטת שיקום על מכשירי הג'יירוטוניק. הוא חקר את עבודתו באחד ממרכזי השיקום הגדולים שבגרמניה, וכיום קיימים מרכזי שיקום רבים ברחבי ארופה וארה"ב המשלבים ג'יירוטוניק בתוכניות השיקום שלהם. פאול הורבאט ממשיך לחקור ולפתח את נושא השיקום בג'יירוטוניק ומלמד אותו ברחבי העולם, כך שיותר ויותר רופאים ופזיוטרפיסטים מתוודעים לשיטה ומבינים את יתרונותיה וחשיבותה.

 

לינק למרכז שיקומי המשלב ג'יירוטוניק בארה"ב: 

http://www.spauldingrehab.org/services/outpatient/gyrotonic-exercise-training-program.aspx

 

Gyralife – מרכז לאומנות הגוף, מציע מגוון מכשירי ג'יירוטוניק ומורים מוסמכים המאפשרים אימון תנועתי לאלו הסובלים מפציעות, מחלות  כרוניות וכאבים. השיעורים מבוססים על עבודה על המכשירים בהשגחה מלאה ותמיכת הידיים של המאמנים (hands on) בכדי לייצר  תנועה בריאה ונבונה ע"פ המגבלות והיכולות של הגוף הספציפי איתו עובד.

 

 

:ג'יירוטוניק במהלך ההריון ולאחר הלידה

התקופה שלפני ההריון משמעותית מאוד לגופנו, עלינו להתכונן לשינוי דגול שמתרחש בנו ולכן יש חשיבות מרובה לתנועה עם הגוף בזמן זה. התנועתיות תאפשר מרחב ופתיחה של הגוף לנפש שלנו ולנפש קטנטנה וחדשה להתקיים בנו. בנוסף יש חשיבות גדולה לחיזור רצפת האגן, הגב והמפרקים שעליהם עתיד להווסף משקל רב. ככל שתתאמני ותשקיעי בגופך לפני ההריון כך יהיה מהלך ההריון קל יותר ונעים ללא כאבי גב ותופעות לוואי וכך גם הלידה וההתאוששות אחריה. 

 

שיטות הג'יירוטוניק והג'יירוקינסיס מבוססות על תנועה עגולה וזורמת ומאפשרות חיזוק תוך פתיחה והרחבה של המפרקים והגב, סירקולציה טובה של מערכת הדם וכך גם החמצן בגוף. התנועה מרגיעה ומאפשרת מקום להתחבר פנימה מקום של רוגע ושקט יחד עם תחזוקה טובה של גופך.  השיעורים לקראת ההריון במהלכו ולאחר הלידה, מתבצעים באופן פרטני בהתאם לצורך של כל אחת ומהווים טיפול מלא לגוף ולנפש. מי שתרגלה לפני ההריון ובמהלכו, תוכל לחזור לאט לאט ובהדרגה לפעילות מלאה. כך יתאפשר להטעין את הגוף מחדש באנרגיות ולשוב ולהשקיע בעצמך ובגופך בכדי להשיבו למצבו לפני הלידה. 

:ג'יירוטוניק לרקדנים

Gyralife מרכז לאומנות הגוף מציע שיעורים לרקדנים. השיעורים מתבצעים פעמיים בשבוע בקבוצות של 4 רקדנים על מכשירי הג'יירוטוניק ומבוססים על מחול קלאסי ומודרני השיעורים ברמה גבוהה ודורשים טכניקה וקאורדינציה. 

 

ג'וליו הורבאט מייסד שיטת הג'יירוטוניק, רקדן לשעבר יצר תוכנית מיוחדת לרקדנים על מכשירי הג'יירוטוניק ביחד עם מאסטר טריינר מיריים ברבוסה ומאסטר טריינר אדריאנה תומפסון, (Master trainer Miriam Barbosa and Master Trainer Adiranna Thompson) רקדנית וכראוגרפית בניו – יורק כ15 שנים, עבדה עם רקדנים בבלט של ניו יורק (New York City Ballet) עם מרתה גרהם, ג'וזה לימון (Jose Limon, Martha Graham) להקת המחול מומיקס והבלט של סנטה פה (MOMIX Dance companies and Aspen Santa Fe Ballet)

תוכנית זו מהווה תמיכה מלאה לעבודת הבר (BAR WORK) כמו זה הקיים בשיעור קלאסי ועבודת האמצע, מחול מודרני טכניקה וחיזוק תוך תמיכה של המכשירים ויישום עקרונות הג'יירוטוניק. השיעור מועבר ע"י יערה קרוין רקדנית לשעבר ( להקת המחול קלן – גרמניה, להקת המחול ת"א, להקת המחול ורטיגו) בעלת Gyralife  מרכז לאומנות הג

:ג'יירוטוניק לילדים

פעילות גופנית לילדים ובני נוער הכרחית וחשובה להתפתחותם הטבעית והבריאה בעיקר בתקופת ההתבגרות כשהגוף בונה את עצמו. מכשירי הג'יירוטוניק מאפשרים תחזוקה נכונה של עמוד השדרה ומניעת בעיות יציבה במהלך הגדילה של הילד. העבודה עם המכשירים מעודדת תנועתיות ומחזקת את עמוד השדרה והמפרקים כדי לאפשר בסיס טוב לצמיחת השלד. העבודה עם המכשירים יכולה למנוע בהמשך בעיות גב כגון קיפוזה, לורדוזה או עקמת וממשיכה להוכיח את יעילות בעולם כולו.

 

בנוסף, העידן המודרני סוחף את ילדינו לישיבה ממושכת מול המחשב וניוון של הגוף. מכשירי הג'יירוטוניק מאתגרים ומהנים עבור הילדים. המכשירים מאפשרים מגוון רחב של תנועתיות ותרגילים  שילדים מאוד אוהבים, תוך חיזוק ובנייה נכונה של השלד. שיעורי הילדים מתבצעים באופן פרטי. 

:ג'יירוטוניק לגיל המעבר

נשים בגיל המעבר סובלות לעיתים קרובות מתופעות כגון: ירידה בצפיפות העצם, עודף שומנים בדם, הפרעות בקצב הלב ותסמינים נוספים כמו גלי חום, נדודי שינה, עייפות, מתח, חולשה, התכווצויות שרירים ועוד.

 

אימון הג'יירוטוניק מלמד את הגוף לעבוד כמכלול, ועוזר להחזיר את עמוד השידרה למקומו הטבעי ובכך ליצר איזון בכל המערכות בגוף, מערכת השלד והשרירים, זרימת הדם, תנועתיות של רקמות החיבור ותפקוד טוב של האיברים הפנימיים.ע"י יצירת איזון בגוף ונפש יורדת משמעותית עוצמת גלי החום ותדירותם.

 

התנועה המלאה שאנו מייצרים בגוף תוך כדי תרגול מייצרת שחרור רעלים וחומרים הגורמים להתרחבות כלי דם וכך זרימת הדם מתאזנת ולחץ הדם יורד. תנועה נכונה בונה ומאפשרת סידור מחדש של הגוף. המעי חוזר למקומו הבסיסי ובכך מקל על המטבוליזם. בשיטת הג'יירוטוניק נלמד לייצר התנגדות מתוך הגוף, ללא תלות בקפיצים או במשקל, ובכך נלמד את הגוף להשתמש בקבוצות שרירים קטנות ופחות מפותחות.

 

חיזוק השרירים תוך יצירת התנגדות תורמת לחיזוק מאוזן של השרירים סביב העצמות, מונעת לחץ על העצם ומייצרת שלד חזק ומאוזן שנתמך על ידיד שרירים ארוכים באופן שווה. עבודה שכזו מחזקת את העצמות, מסייעת לבנייתן ועוצרת את דלדול מסת העצם, ובכך מפחיתה את הסיכון לאוסטופורוזיס.

 

האימון על המכשירים מתבצע באופן אישי או בזוגות כך שניתנת לכל אחת מלא תשומת הלב, האימון מתבצע באופן שתואם את היכולות והמגבלות של המתאמנת, ומותאם באופן אישי למטרות של כל אחת.

 

נשים יקרות זוהי הזמנה לבוא ולהכיר את גופכן מחדש, בואו להחיותו ולהניעו כדי שתוכלו לשאת אותו בקלות ובהנאה לשפר את היציבה ואת ההרגשה הכללית. בואו להתעורר לקצב התנועה. 

bottom of page